TOMAC DESPRE INTRAREA ÎN SCHENGEN: PENTRU ECONOMIA ROMÂNEASCĂ, ACEASTĂ DESCHIDERE REPREZINTĂ UN SALT FANTASTIC ÎN FAȚĂ

TOMAC DESPRE INTRAREA ÎN SCHENGEN: PENTRU ECONOMIA ROMÂNEASCĂ, ACEASTĂ DESCHIDERE REPREZINTĂ UN SALT FANTASTIC ÎN FAȚĂ
Europarlamentarul Eugen Tomac susține că România a pierdut mai mult de 100 de miliarde de euro de când a îndeplinit criteriile pentru aderarea la Schengen, potrivit Mediafax.
Europarlamentarul Eugen Tomac susține că România a pierdut mai mult de 100 de miliarde de euro de când a îndeplinit criteriile pentru aderarea la Schengen, potrivit Mediafax.
Eugen Tomac spune despre aderarea deplină a României la Spațiul Schengen că „în sfârșit, avem acest consens pe care-l așteptăm de peste 13 ani, un consens necesar pentru ca între România și UE să nu mai existe frontiere".
„O deschidere foarte importantă vom avea și spre sudul țării, pentru că o bună parte din cetățenii românii în sezonul estival călătoresc în Bulgaria, în Grecia, iar pentru economia românească, această deschidere reprezintă un salt fantastic în față, pentru că antreprenorii români nu mai sunt nevoiți să-și pună cheltuieli suplimentare pentru transportul produselor românești pe piața europeană, așa cum s-a întâmplat până în prezent, practic, de anul viitor, dispar cozile de la trecerea frontierei între România și Ungaria și evident că aduce și costuri în ceea ce privește creșterea economică”, a declarat el la RFI.
Eurodeputatul PMP precizează că „de când îndeplinim criteriile de a intra în Spațiul Schengen până în prezent, România a pierdut peste 100 de miliarde de euro”.
Sursa: Realitatea Din PMP
Citește și:
- 20:38 - Adrian Câciu, despre nota de plată a Guvernului Bolojan: „Datorii record pentru consum, în timp ce economia gâfâie și investițiile lipsesc”
- 20:35 - Crin Antonescu: „Bolojan e un personaj construit de mai multă vreme. PSD și-a dat seama că nu poate conviețui cu el!”
- 20:31 - Scandalul vaccinurilor Covid. Alexandru Rafila: „Domnul Voiculescu, știind că are depozitele pline, a mai cumpărat încă vreo 5-6 milioane de doze”
- 18:10 - Șeful ITM, care venea cu Lamborghini la muncă, a fost demis. Cum justifică acesta prezența sa la volanul bolidului
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News











